Login

Historie potápění

Nikdy se asi nedozvíme, kdo byl prvním potápěčem. Lidi odpradávna přitahoval svět pod vodní hladinou. Získávali z moře obživu, zachraňovali náklady z potopených lodí a potápěči byli využíváni i k vojenským akcím.

Pravděpodobně prvním historickým dokladem o pobytu člověka pod vodní hladinou je hliněný reliéf z Mezopotámie uložený v Britském muzeu. Je téměř 3 000 let starý.

asyrský reliéf zobrazující potápěče, asi 9. stol. př. n. l.

asyrský reliéf zobrazující potápěče, asi 9. stol. př. n. l.

Další historické záznamy a zobrazení lidí, kteří sestoupili pod vodní hladinu, pocházejí z dob antického Řecka a civilizací, které žily v oblasti Středozemního moře. Například řecký historik Hérodotos ve svém díle vypráví příběh potápěče Scylliase, který v 5.století př. n. l. vyzvedával náklady z potopených lodí perského krále Xerxese.

Staré texty říkají, že roku 332 př. n. l. sestoupil Alexandr Veliký pod hladinu moře v potápěčském zvonu se skleněnými okny a sledoval pod vodou práci potápěčů.

Alexandr Veliký pozoruje potápěče z ponorného zvonu, 332 př. n. l.

Alexandr Veliký pozoruje potápěče z ponorného zvonu, 332 př. n. l.

Starověcí potápěči používali velmi primitivní vybavení. Dýchací vaky, jednoduché předchůdce dýchacích trubic a především potápěčské zvony, obrovské ponořené nádoby obrácené dnem vzhůru naplněné vzduchem.

V 15. století navrhl Leonardo da Vinci jeden z prvních potápěčských skafandrů. Byl vybaven dýchací trubicí s plovákem. Stažení plováku pod hladinu umožňovalo dopouštění čerstvého vzduchu do obleku. Tento potápěčský systém dovoloval i delší sestupy do hloubek kolem 10 m.

jeden z nákresů Leonarda da Vinciho

jeden z nákresů Leonarda da Vinciho

Ve středověku se technologie potápěčských zvonů velmi rozšířila. Existuje mnoho záznamů o využívání zvonů při vyzvedávání nákladů z potopených lodí z období 16. století. V 17. století byly již zvony vybaveny vzduchovými pumpami a zpětnými ventily, které umožňovaly zásobovat zvony čerstvým vzduchem.

Z roku 1715 pochází potápěčský skafandr Johna Lethbridge. Byl to vlastně dřevěný sud s průzorem a koženými rukávy, které potápěči umožňovaly manipulovat s předměty. Tento předchůdce pozdějších pancéřových skafandrů byl spouštěn z lodi k vrakům a potápěč v něm mohl pracovat i několik desítek minut, dokud byl vzduch v sudu dýchatelný.

Z malých potápěčských zvonů nasazených na hlavu potápěče se později vyvinuly první „opravdové“ potápěčské skafandry. Ke konci 18. století se již používaly skafandry s přívodem vzduchu z potopených nádrží nebo ze vzduchových pump. Příkladem takového skafandru může být Klingertův skafandr vyzkoušený roku 1797 na Odře.

potápěčský zvon používaný v 17. století k vyzvedávání potopených nákladů
potápěčský zvon používaný v 17. století k vyzvedávání potopených nákladů
potápěčský skafandr Johna Lethbridge z roku 1715
potápěčský skafandr Johna Lethbridge z roku 1715
Klingertův skafandr z roku 1797

Klingertův skafandr z roku 1797

Velkým přelomem v konstrukci potápěčských zařízení byl proslulý Siebeho skafandr z roku 1837. Jeho konstrukce – měděná přilba s nádechovým a výdechovým ventilem, přišroubovaný kožený oblek a přívod čerstvého vzduchu pomocí ručních pump – byla s různými úpravami používána velmi dlouho. Tento skafandr umožňoval potápěči i několikahodinový pracovní pobyt pod hladinou.

Siebeho skafandr z roku 1837

Siebeho skafandr z roku 1837

V této době se začaly objevovat i první pokusy s potápěčskými obleky nezávislými na dodávce vzduchu z hladiny. V roce 1863 Francouzi Benoit Rouquayrol a Auguste Denayrouze předvedli svůj skafandr Aérophore vybavený nádrží se stlačeným vzduchem a ventilem regulujícím množství vdechovaného vzduchu. Bohužel tehdejší technologie neumožňovala vyrobit zásobníky stlačeného vzduchu, které by dovolily delší pobyt pod hladinou. Proto tento skafandr umožňoval jen krátké odpojení od hadice přivádějící vzduch.

skafandr Francouzů Benoita Rouquayrola a Augusta Denayrouze

skafandr Francouzů Benoita Rouquayrola a Augusta Denayrouze

Problém s nedokonalými zásobníky stlačeného vzduchu se snažili konstruktéři podvodních zařízení vyřešit pomocí tzv. uzavřených okruhů. Přístroje s uzavřeným okruhem se skládají ze zásobníku se stlačeným dýchacím plynem, dýchacího vaku, zařízení na pohlcování CO2 a dávkovacího zařízení. Vydechovaný vzduch se v pohlcovacím zařízení zbavuje oxidu uhličitého a dávkovací zařízení potápěči dodá čerstvou dýchací směs. Ta je následně opět vdechována (angl. rebreathe). Díky tomu je spotřeba dýchacího plynu mnohem menší než v potápěčských zařízeních s otevřeným okruhem, kde je dýchaný plyn vydechován do okolního prostředí.

Le Prieurův přístroj z roku 1924

Le Prieurův přístroj z roku 1924

V roce 1878 H. A. Fleuss vyrobil jeden z prvních potápěčských přístrojů s uzavřeným okruhem. S malými úpravami byl používán ještě v první světové válce jako únikové zařízení z potopených ponorek.

Podobné přístroje byly využívány v první světové válce k diverzním účelům. Měly totiž jednu velkou přednost. Potápěče neprozrazovaly unikající bubliny vzduchu.

V období I. světové války se objevily i první nezávislé dýchací přístroje vybavené tlakovou láhví se stlačeným vzduchem, takové jako Fernezův potápěčský přístroj z roku 1912 nebo Le Prieurův přístroj z roku 1924. Potápěči začali používat i první potápěčské masky a ploutve.

Aqua-Lung J. Y. Cousteaua

Aqua-Lung J. Y. Cousteaua

Vadou těchto přístrojů byla nedokonalá automatická nebo manuální regulace množství a tlaku vdechovaného vzduchu. Tento nedostatek se podařilo v roce 1943 vyřešit Francouzům Jacques-Yves Cousteauovi a Emilu Gagnanovi sestrojením jejich Aqua-Lungu. Tento přístroj znamenal opravdový průlom v historii potápění a odstartoval éru sportovního potápění v podobě, kterou známe dnes. Jacques Cousteau se stal jedním z prvních a největších propagátorů potápění. Jeho filmy a knihy se staly inspirací pro celé další generace pozdějších potápěčů.

Z potápění, kterému se zpočátku věnovalo jen několik nadšenců, se po čase stal masový sport. V zápětí se objevily i první výcvikové systémy, kterými prošly desítky tisíc rekreačních potápěčů. Poslední dobou prožívá obrovský rozmach i technické potápění, tedy potápění v jeskyních, na vracích nebo s využitím různých dýchacích směsí.


Autoři: Roman Virt, David Skoumal

Z ORKY

POTÁPĚNÍ S PŘÍSTROJEM NA ZKOUŠKU

obrázek
Každé úterý od 20:00 do 21:30 v období září - červen v plaveckém bazénu Výstaviště Praha, a.s., Výstaviště 67
170 00 Praha, Bubeneč

Dárkové poukazy

KURZY POTÁPĚNÍ

Potápěčský kurz pro začátečníky

obrázek
Potápěčské kurzy pro začátečníky jsou každé úterý od 17 hod. v učebně ORCA a na bazénu Výstaviště.
 https://www.facebook.com/orcadivingpotapeni?v=app_2344061033
Kurzy potápění, škola potápění
Košík
Fotogalerie z našich akcí - PODÍVEJTE SE ZDE.....
 https://www.facebook.com/orcadivingpotapeni?v=app_2344061033
 https://www.facebook.com/orcadivingpotapeni?v=app_2344061033

Created by © 2009 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign

Doporučujeme - Deepndown potápění | Dux potápěčská výstroj | Adrex - extrémní sporty | www.pagerank.cz | Cestovní potápěčská kancelář | Divestar | Fotokurzy | CAVEX CLUB |

Kitesport | ALBION- bazény a zastřešení | Benefit Plus | Česká speleologická společnost | Speleoaquanaut ZO 1-10

SEO Rozcestník